Za mužem moudré duše a velké kuráže

23. 12. 2017

Prof. MUDr. Rajko Doleček, DrSc. nás opustil. Ve dvaadevadesáti, hodných úcty. Syn srbské ženy a českého inženýra, zastupujícího tu ČKD, absolvoval prvé semestry v Bělehradě. Promoval na Karlově univerzitě. Ostravské interně zůstal věrný nadosmrti. Praxi tu vykonával rekordní dvě třetiny století. Odborných publikací vydal na dvě stě. Vylepšil život tisícům diabetiků i lidí, stižených jinou hormonální poruchou. Dnes si na boji s obezitou mastí kapsy i kdejaký „šmejd“. Rajko Doleček ho uvedl i na obrazovky. Poučeně a s osobitým šarmem. Renomé klasika v oboru ho zdobí už od 70. let.

Když hrdé Srby masakrovaly „humanitární nálety“, vzal si slovo i v politice. Válečné zločince – i jejich mediální služebnictvo - drtil svědectvím z první ruky. Na stovkách veřejných setkání, spoustou článků i seriálem vlastních knih (Necenzurované obrazy z dějin jihoslovanských národů, Necenzurované obrazy z dějin Kosova a Metohije, Rozhovory s generálem Mladičem). Lídry srbské sebeobrany jezdil povzbudit i do haagského zajetí.

Rajko Doleček byl ze vzdělanců, nadaných svědomím a kuráží. Přesilovka lhaní je neochromí. Zkříží s ní kordy o to víc. Právě to jim razí punc unikátního spojence. Pro síly levice, která není na prodej, mají hodnotu zlata.

Čest Tvojí odvaze a světlé památce, profesore!  

Autor: 
Josef Skála, místopředseda ÚV KSČM    
Zdroj: 
Josef Skála, místopředseda ÚV KSČM